
Na takie rozwiązanie decyduje się coraz więcej osób, które cenią funkcjonalność i estetykę w czterech kątach. Podpowiadamy, jak wykonać mikrocement i na które elementy należy zwrócić szczególną uwagę.
Mikrocement na schodach – dlaczego warto?
W nowoczesnych aranżacjach wnętrz doceniamy nie tylko użytkową funkcję schodów. Coraz częściej zwracamy uwagę również na ich estetykę. Powinna być dopasowana do pozostałych elementów wystroju wnętrza i tworzyć harmonijną aranżację.
Mikrocement na schody zewnętrzne czy wewnętrzne będzie strzałem w dziesiątkę. To wysokiej klasy materiał wykończeniowy, który zapewnia elegancki wygląd. Wystarczy tylko wybrać odpowiednie rozwiązanie.
Mikrocement schody – jak wykonać?
Pierwszym krokiem jest ocena jakości podłoża. To bardzo ważny element, który decyduje o sukcesie inwestycji. Przede wszystkim podłoże powinno być nośne i nie zawierać luźnych elementów. Pamiętaj również, aby po wylewce odczekać minimum 28 dni.
Najlepszym rozwiązaniem będą schody z betonowych prefabrykatów. Wówczas na pewno będą gładkie i proste. Jeżeli jednak zostały nieprawidłowo wylane, mogą pojawić się fragmenty zaschniętej zaprawy, która spadła przy tynkowaniu. Warto zaznaczyć, że przy podłożu słabej jakości istnieje ryzyko pęknięć. Wówczas warto poszukać alternatywy dla mikrocementu.
Jeżeli zdecydujesz się na mikrocement, zwróć uwagę na prawidłowe zabezpieczenie powierzchni. Zanim rozpoczniesz pracę, oklej ściany przy stopniach taśmą malarską. Natomiast podłogę na dole wyłóż papierem. Kolejnym korkiem jest szlifowanie przy pomocy szlifierki kątowej wyposażonej w tarczę do szlifowania betonu. Później należy odkurzyć pył oraz pozbyć się luźnych elementów. Następnie pora na nałożenie gruntu (dołączonego do zestawu z mikrocementem), który pozwoli Ci wyrównać chłonność podłoża.
Musisz pamiętać o dokładnym wyrównaniu stopni. Dzięki temu uzyskasz idealne kąty proste oraz taką samą wysokość. Bardzo dobrą techniką jest reprofilacja stopni przy pomocy cementowych płyt. Na początku należy dokładnie przyciąć je do odpowiedniej długości i zagruntować. Później przyklej płyty do podstopnic, a jeśli to konieczne, wykonaj szalunek z płyt gipsowo-kartonowych. W miejscu łączeń możesz skorzystać z pianki. Później sięgnij po wylewkę samopoziomującą. Po związaniu zeszlifuj nierówności i wykonaj gruntowanie.
Czas na wykonanie mikrocementu. Możesz sięgnąć po zestaw mikrocement posadzki lub produkt do gotowego użycia. Rozprowadź masę na grubość maximum 1 mm i szybkimi ruchami ją aplikuj (metodą „mokre na mokre”). Gdy materiał się zwiąże (po 4 godzinach) przeszlifuj posadzkę i odkurz. Następnie nałóż drugą warstwę. Na koniec pokryj schody 2 warstwami mocnego lakieru (w odstępie ok. 4 godzin).
Mikrocement schody cena
Zazwyczaj ceny wykonania jednego stopnia zaczynają się od 400 zł. Warto podkreślić, że to dosyć duże wyzwanie, które wymaga dokładnego zabezpieczenia powierzchni i wysokiej dokładności. Takie zadanie najlepiej powierzyć w ręce profesjonalistów.
- By: StoneFloor" >StoneFloor
- Category: Bez kategorii
- 0 comment